Historia CEMS Chance

Jak powstał?

Grudzień 2011. Grupa studentów postanawia podzielić się swoim doświadczeniem z tymi, którzy mimo ogromnego potencjału, pozornie nie mają zbyt wiele możliwości. Trudna sytuacja rodzinna, finansowa czy zdrowotna sprawia, że nie zdają sobie sprawy, jak wiele wciąż mogą osiągnąć, jeśli tylko odpowiednio pokierują ścieżką swojej kariery. Tak rodzi się CEMS Chance – jedyny w swoim rodzaju projekt, który odmienia życia młodych ludzi i już od pierwszych chwil istnienia cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pół roku później organizatorzy decydują się na kontynuację i wszyscy już wiedzą, że CEMS Chance zajmie szczególne miejsce w poczcie projektów studenckich.

Pierwsze kroki

Głównym celem pomysłodawczyni i koordynatorki pierwszych dwóch edycji, Magdy Orzechowskiej, było wpojenie uczestnikom świadomości ich wyborów edukacyjnych, wartości, którymi będą się kierować oraz wpływu, jaki mają nie tylko na siebie, ale na całe społeczeństwo. Ta idea wciąż przyświeca kolejnym odsłonom projektu. Jak twierdzi Michał Jermanowski, prowadzący trzecią edycję, CEMS Chance to spełnienie marzeń każdego organizatora. Jego zdaniem nie ma nic piękniejszego niż zadowolenie na twarzach uczestników, będące wspaniałą rekompensatą za wszystkie nieprzespane noce i włożony wysiłek.

Powstaje zarys mentoringu

Czwarta edycja projektu była w pewnym sensie przełomowa, przede wszystkim ze względu na osobę jej koordynatora. Marek Margielewski do dzisiaj czynnie uczestniczy we wszystkich edycjach projektu, inspirując i motywując rzesze młodych ludzi. Z jego inicjatywy projekt został wydłużony do 4 dni, a udział w nim wzięło 31 osób, wyłonionych z grona 398 zgłoszonych. Ambasadorem CEMS Chance została Pani Dorota Wellmann, dzięki której zasięg projektu był większy niż kiedykolwiek. Nowością w czwartej odsłonie było również wprowadzenie mentoringu – przez cały czas trwania projektu każdym uczestnikiem opiekuje się jeden mentor, co sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości, a także pomaga uczestnikom wdrożyć się w projekt i w pełni skorzystać z jego programu.

CEMS Chance V, którego koordynatorem została Sylwia Kapusta, kontynuował rozwiązania wprowadzone w poprzedniej edycji. Ambasadorem został Pan Marcin Wojciechowski z Radia ZET, a cały projekt obfitował w niespodzianki. Rafał Brzozowski zaśpiewał i zagrał na gitarze jednej z uczestniczek, a fani projektu mogli zdobyć płyty z autografami Dawida Podsiadło oraz Ewy Farny. Kolejna letnia odsłona CEMS Chance, realizowana pod czujnym okiem Ady Modzelewskiej to noclegi w apartamentach i gotowe śniadania na wynos – ewenement w historii projektu. Sama koordynatorka wspomina jednak incydent, w którym… pojechała z kluczami do pokojów na drugi koniec Warszawy. Wszelkie niedociągnięcia zostały jednak zrekompensowane konkursem wiedzy na temat CEMS Chance z wspaniałymi nagrodami oraz pierwszą wizytą uczestników w Centrum Nauki Kopernik.

Rekordowa liczba zgłoszeń!

Szczęśliwa, siódma edycja projektu to rekord w liczbie zgłoszeń – aż 607 osób z całej Polski wypełniło formularz rekrutacyjny. Maks Zaniewski zadbał też o zmianę logo oraz o szerszą integrację organizatorów. Do grona partnerów projektu dołączył Instytut Pamięci Narodowej – dzięki temu uczestnicy w czasie swojego pobytu mogą nieodpłatnie odwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego. Ósma edycja, którą pod swoje skrzydła wzięła Kamila Mąsior to nowości w postaci koszulek i wybuchowego tortu. Uczestnicy wzięli też udział w bitwie na lasery oraz w Silent Disco. Podczas przygotowań do CEMS Chance IX padł rekord – ku uciesze koordynatora Tomka Dobrzenieckiego budżet projektu osiągnął najwyższy w historii pułap. Uczestnicy mogli też zobaczyć, jak rozwijali się i otwierali na innych przez cały czas trwania warsztatów dzięki krótkiemu filmikowi podsumowującemu dziewiątą odsłonę, który został zaprezentowany ostatniego dnia.

Pierwszy Zjazd Uczestników CEMS Chance

Jubileuszowa, dziesiąta edycja projektu była czasem podsumowań. Dlatego też organizatorzy postanowili pójść o krok dalej i zorganizować I Zjazd Uczestników CEMS Chance. Dla koordynatorek – Klaudii Koriat i Patrycji Roczniak było to nie lada wyzwanie, bo chęć udziału w Zjeździe wyraziło ponad 200 byłych uczestników.

Całość odbyła się w atmosferze międzypokoleniowej wymiany doświadczeń i wspólnego świętowania, czego wyrazem była uroczysta gala. Tak liczne grono uczestników Zjazdu to kolejny dowód na to, że CEMS Chance to nie tylko cykl warsztatów, który szybko odchodzi w niepamięć. To także okazja do nawiązania wieloletnich znajomości i rozpoczęcia nowego etapu w swoim życiu. Warte podkreślenia jest, że w ciągu 10 edycji zainspirowaliśmy do działania aż 360 uczestników, a organizatorzy Zjazdu Uczestników – Patrycja, Ania oraz Paweł – należą do grona tych osób. Cała trójka brała niegdyś udział w CEMS Chance i są alumnami tego projektu!

Idziemy dalej...

XI edycja CEMS Chance odbyła się w grudniu 2016 roku. Tym razem zaprosiliśmy do Warszawy 42 uczestników z całej Polski, aby w zgranej grupie odkrywać własne możliwości i zgłębiać ścieżki rozwoju kariery zawodowej. Dzięki odpowiedniemu wsparciu oraz dużemu powodzeniu projektu, młodzież miała zapewnione jeszcze więcej atrakcji, a wrażeń, zabaw i ciekawych prelekcji nie zabrakło! Koordynatorka Kasia Kujawa zadbała również o upominki i słodkie poczęstunki oraz wspaniałą atmosferę w trakcie zajęć i wieczorów w hostelu. Uczestnicy z utęsknieniem wspominali wizyty na kręglach i w laserparku, spacer po Warszawie oraz Centrum Nauki Kopernik. Nie obyło się bez ciepłych słów, uścisków i pożegnalnych łez, a zawarte przyjaźnie bez wątpienia przetrwają lata!

Podczas XII edycji pod kierownictwem Agnieszki Grzyb, po raz pierwszy na Chance zawitał Artur Siódmiak, brązowy medalista Mistrzostw Świata w piłce ręcznej. Wyjątkowo słoneczna pogoda, umożliwiła uczestnikom wyjście do warszawskiego zoo oraz nocny spacer po Starówce Warszawy. Chance'owicze otrzymali jako prezent pożegnalny od swoich mentorów bawełniane worki, kubki z logiem projektu oraz gry planszowe o tematyce patriotycznej z Instytutu Pamięci Narodowej.

Przenosimy się do internetu!

W 2020 i 2021 roku ze względu na pandemię Covid-19 wszystkie wydarzenia musiały przenieść się do Internetu. Nie stało to na przeszkodzie, aby stworzyć wyjątkową XVIII i XIX edycję CEMS Chance online.

XIX edycja CEMS Chance działa się na przełomie 2020 i 2021 roku i wyglądała całkowicie inaczej niż dotychczasowe. Od początku było wiadomo, że projekt musi odbyć się w pełni zdalnie. Koordynatorzy, na czele z Karoliną Modrzejewską, postanowili pójść o krok dalej i wprowadzić 2 innowacje - program ambasadorski, skierowany do byłych uczestników Chance oraz program mentoringowy zwieńczony 2-dniową konferencją dla tegorocznych uczestników.

I tak właśnie w XIX edycji powitaliśmy 20 wspaniałych ambasadorów! Pomogli oni w promocji CEMS Chance, przechodząc przez pełen spotkań i integracji program ambasadorski, mogąc jednocześnie zobaczyć organizację arojektu od kuchni.

Na pokładzie powitaliśmy także 21 cudownych uczestników, którzy przez ponad miesiąc brali aktywny udział w indywidualnych sesjach mentoringowych ze swoimi mentorami - członkami CEMS Clubu Warszawa oraz w wydarzeniach towarzyszących. Wspólny miesiąc zwieńczyła 2-dniowa konferencja, na której pojawili się m.in. Janek Mela, Piotr Cieszewski czy Katarzyna Zielińska. Nie zabrakło także warsztatów z partnerami - ING Bankiem Śląskim, Philipsem, Huawei oraz Dr Ireną Eris. Całą edycję zwieńczyła uroczysta gala podsumowująca.

W internecie i w Warszawie...

Pod koniec 2021 roku odbyła się jubileuszowa XX edycja CEMS Chance, która przyjęła formę czerpiącą z obu dotychczasowych formatów. Najpierw koordynator Paweł Domitrz wraz ze swoim zespołem zaprosili młodzież na 5-dniowe wydarzenie online wypełnione spotkaniami z mentorem, inspirującymi prelekcjami oraz integracjami. Następnie wszystko przeniosło się do Warszawy i powróciło do długo wyczekiwanej formy stacjonarnej. Uczestnicy spędzili w stolicy 3 dni, podczas których rozwinęli swoje umiejętności miękkie, zainspirowali się historiami wspaniałych prelegentów i mieli okazję lepiej się poznać.

Koordynatorką kolejnej, XXI edycji została Maria Jakubiec, która co ciekawe brała udział w XII edycji jako uczestnik. Edycja również odbyła się w formie hybrydowej - po 5 dniach konferencji zdalnej, wypełnionej ciekawymi prelekcjami i warsztatami, uczestnicy przyjechali do Warszawy na 4 dni. Tam mieli możliwość zwiedzić stolicę, wspólnie się zintegrować i wysłuchać wystąpień wspaniałych prelegentów.

A już w grudniu czeka nas Was kolejna odsłona CEMS Chance...
Co tym razem dla Was przygotowaliśmy? Dowiecie się już niedługo!

CEMS Club Warsaw
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Al. Niepodległości 162 pokój 66b
02-554 Warszawa

Napisz do nas!
chance@cemsclub.pl

Odwiedź nas na
naszych social mediach!